SOKOJ

sokojAsset 2

SOKOJ Legat Josipa Slavenskog

Memorijalna muzička soba, Legat Josipa Slavenskog svečano je otvorena 8. decembra 1983. godine na tadašnjem trgu Marksa i Engelsa a današnjem Nikole Pašića  na petom spratu zgrade broj 1.

Najveći deo zaostavštine ovog jugoslovenskog kompozitora tada je i zvanično poveren na brigu i čuvanje Sokoju. Zahvaljujući zalaganju porodice kompozitora, sačuvana je njegova radna soba i preseljena iz Svetosavske ulice broj 33 gde je kompozitor živeo i radio do svoje smrti 1955. godine.

Trio Anima, u sastavu Aleksandra Ristić, sopran, Ana Veličković Igić
Opširnije...

Pijanistkinja Milica Sekulić, održaće solistički koncert u Legatu Slavenski u
Opširnije...

Mlada pijanistkinja Jelena Bošnjak, održaće solistički koncert u Legatu Slavenski
Opširnije...

Radio Beograd 2 i Sokoj nastavljaju ciklus koncerata Studio Slavenski  
Opširnije...

U godini kada  Radio Beograd slavi vek postojanja, i u
Opširnije...

Koncert pod nazivom MINIJATURE pijanistkinje Marije Timotijević biće održan u
Opširnije...

U četvrtak, 19. septembra sa početkom u 19 časova u
Opširnije...

Poslednji koncert u ovom delu sezone u Legatu Slavenski, održaće
Opširnije...

Flautistkinja Jelena Šarenac, violončelistkinja Natalija Tipsarević i pijanistkinja Ružica Gojković
Opširnije...

 

Legat Josipa Slavenskog je osnovan sa idejom da se u njemu čuvaju, istražuju, obrađuju, publikuju i izvode njegova dela. U ovom prostoru koji je zadržao oblik njegove radne sobe, nalaze se njegovi lični predmeti, rukopisi, klavir i drugi instrumenti, pisma, biblioteka, nototeka, fotografije …

Inspiraciju je tražio u folklorima onih naroda koje, kako je govorio, civilizacija nije iskvarila. Njegova fascinacija Balkanom i slovenstvom ogleda se i u drugim predmetima koji se tu nalaze – pirotski, ručno bojeni ćilimi, komplet ručno, u duborezu rađenih, bosanskih  stočića iz Konjica zatim drvene stolice iz Crne Gore kao i različiti, narodni muzički instrumenti.

Fond biblioteke u Legatu obuhvata 3360 jedinica od kojih su muzičke 1271, 822 knjige, stotine  gramofonskih ploča, magnetofosnih traka i više od hiljadu pisama. Pored toga, u Legatu se čuvaju, pored muzičkih, knjige iz različitih naučnih oblasti – fizike, hemije, astronomije, linvistike. Bibilioteka obiluje biografijama slavnih kompozitora.

Retka i zanimljiva kolekcija rečnika upotpunjuje njegovu zaostavštinu. Poznato je da je Josip Slavenski vodio prepiske na čak jedanaest jezika pa se  među njegovom kolekcijom rečnika nalazi se i Ručna knjiga za srpski, nemački, ruski i francuski jezik iz 1886. godine.

U kolekciji pisama nalazi se bogata prepiska sa najvažnijim muzičkim ličnostima toga vremena, između ostalih sa Ljubicom Marić, Milojem Milojevićem, Petrom Stojanovićem, Stevanom Hristićem, Krešimirom Baranovićem, Jakovom Gotovcem ali i sa Jozefom Sukom, Zoltanom Kodaljem, Leopoldom Stokovskim, Erihom Klajberom , Zlatkom Balokovićem i nemačkim izavačem Šotom (Schott) koji objavio gotovo celokupan opus Josipa Slavenskog.

Pored legatske sobe, u istom prostoru,  nalazi se i  koncertna sala sa oko sedamdesetak mesta koja je bila jedan od veoma značajnih  koncertnih prostora u gradu. Organizovani su tematski koncerti savremene jugoslovenske muzike, okrugli stolovi, promocije Sokojevih i drugih izdanja muzičkog sadržaja kao i brojna predavanja i naučni skupovi posvećeni stvaralaštvu Josipa Slavenskog na kojem su učestvovali ugledni kompozitori i muzički pisci toga vremena.

 

Programi koji se održavaju u prostoru Legata Slavenski imaju prvenstvo za cilj pormociju srpskog muzičkog stvaralaštva. Pored koncertne delatnosti, programi obuhvataju i promocije notnih i muzičkih izdanja, monografija, različitih vrsta prezentacija, predavanja, obeležavanja značajnih jubileja.

Pored toga, prostor koriste i brojni muzičari, manji kamerni ansambli i orkestri za vežbanje.

Najveći deo koncertog programa se oslanja na projekte koji su dobili podršku na godišnjem konkursu Sokojevog Fonda za kulturna davanja ali je koncertni prostor Legata otvoren za sve koji promovišu srpsku muziku.

Koncerti se održavaju utorkom i/li četvrtkom a poseta legatskoj sobi je moguća pre održavanja programa.

Poseta Legatu Slavenski je moguća uz prethodno zakazivanje termina na