SOKOJ

Презентација научног рада Павла Павичића Право аутора на посебну накнаду – општи оквир у праву ЕУ, компаративни преглед и стање у Републици Србији

Након две године онлајн одржавања, 35. јубиларни сусрет Међународне научне конференције „Копаоничка школа природног права – Слободан Перовић“ уприличен је уживо на Копаонику у периоду од 13. до 17. децембра 2022. године, под општом темом „Судски поступак – правда и правичност“.

 

Овогодишњем скупу, који традиционално представља једно од највећих и најзначајнијих правних саветовања у региону, присуствовала је и делегација Сокоја коју су чинили директор Сокоја, Дејан Манојловић и шеф Службе за међународне правне послове, Павле Павичић. Од посебног је значаја околност да је Сокој, уз праћење предавања о текућим темама, активно учествовао на Конференцији, јавно презентујући научни рад „Право аутора на посебну накнаду – општи оквир у праву ЕУ, компаративни преглед и стање у Републици Србији“, који је Павичић написао у коауторству са др Урошем Ћемаловићем (Институт за европске студије). Рад је прихваћен у оквиру IV катедре – Право на интелектуалну творевину, секција Права интелектуалне својине, те објављен у зборнику овогодишњих радова, који ће накнадно бити доступан и на сајту Копаоничке школе.

 

Предмет презентованог рада представља једну веома актуелну тему у области колективног остваривања ауторског и сродних права, кроз призму законодавства ЕУ и приказ практичних решења у државама чланицама, а уз историјскоправни осврт на Републику Србију. У доприносу закључку Секције, пре свега имајући у виду деценијски статус и вишегодишњу инертност института посебне накнаде на домаћем терену насупрот степену развоја релевантне међународне праксе, недвосмислено је закључено да постоји јасна и хитна потреба да се домаћи пропис и пракса унапреде. Успостављање савременог и ефикасног система посебне накнаде од великог је значаја за ауторе, интерпретаторе и остале носиоце ауторског и сродних права; аналогно томе, неадекватна и застарела решења сваке године умањују приходе стваралаца чија се дела масовно и без њихове дозволе умножавају. У овом смислу, активно и правовремено деловање државног фактора, најпре Владе и Завода за интелектуалну својину као надлежног органа, као и солидарни ангажман организација за колективно остваривање права од пресудне је важности.

sokojAsset 2

СОКОЈ НА КОПАОНИЧКОЈ ШКОЛИ ПРИРОДНОГ ПРАВА – СЛОБОДАН ПЕРОВИЋ

СОКОЈ НА КОНФЕРЕНЦИЈИ CISAC-А У БУДИМПЕШТИ