Емитовање музичких дела на радио и телевизијским станицама (дозволе и наплата)
Програмски концепти радијских и телевизијских програма могу бити разноврсни. Поред устаљене шеме – мало забавних, мало информативних емисија, понеки филм, репортажа, драма или серија, радио и тв програми могу пласирати искључиво културне или спортске садржаје, могу бити тематски опредељени ка филму и филмској уметности. Затим, дечији канали, музички канали, или канали на којима се из сата у сат емитују само цртани филмови…
Оно што чини саставни део сваког радијског или телевизијског програма, без обзира на програмску оријентацију, је МУЗИКА.
Поред самостално изведених музичких нумера, музика “покрива” и добар део сваког филма, репортаже, серије или драме. Музиком се најављују и одјављују емисије, одвајају се тематске целине у емисијама колажног типа, па и квалитет сваке рекламне поруке умногоме зависи од музичког дела које га прати. Музичка подлога брижљиво се припрема и за сваку информативну или документарну емисију. Чак и сваки покрет јунака цртаног филма пропраћен је неким музичким тактом.
Долазимо, дакле, до закључка да је музика ненаметљив, али неизбежан “зачин” и саставни део сваког радијског и телевизијског програма. Из минута у минут, у етру се смењују музичке нумере које су производ рада и талента десетине хиљада аутора – композитора, аранжера, текстописаца и других носилаца права.
Потребно је обезбедити дозволу музичких аутора и платити одговарајућу накнаду, која ће се расподелити ауторима, према подацима о емитованим музичким делима.
На основу процента који се одредјује у зависности од заступљености музике у укупном трајању програма основицу за обрачун накнаде чине укупни приходи остварени од радијске односно телевизијске делатности, целокупан приход РТВ станице који је у функцији емитовања програма. За аутора чије се дело емитује, заиста је неважно да ли се ради о комерцијалном приходу који РТВ станица зарађује од реклама, спотова, разних комерцијалних садржаја или држава има интереса да у неку станицу инвестира, буџетска издвајања – субвенције, дотације и слично.
Радио и ТВ станице не могу плаћати ауторску накнаду испод одредјеног износа, а тај износ називамо минимална накнада. Минимална накнада је најнижи износ накнаде који плаћају радио и тв станице за музички репертоар. Минимална накнада одредјује се на основу броја становника у сервисној зони покривања емитера.
Уколико покушамо за тренутак да заборавимо на казне, право и правнике, параграфе и обавезе које се њима намећу, схватићемо да је реч, пре свега, о обавези према аутору – ствараоцу, реч је о поштовању његовог рада и креативности. Реч је, укратко, о нашем односу према култури.
Линкови споразума и тарифа за емитовање на радио и ТВ станицама:
Споразум са Привредном комором о попустима на минималну накнаду за радио и ТВ емитовање
Тарифни споразум са РТВ Војводина
ОБРАСЦИ:
Правилник о музичким кошуљицама
Упутство за емитере ТВ програма
Упутство за емитере РАДИО програма
Упутство за формирање кошуљица директно на порталу Сокоја
Контакт
– за питања о висину доспелог дуга, приговор на рачун и друга питања у вези емитовања
пишите нам на:
КАБЛОВСКО РЕЕМИТОВАЊЕ
У случају реемитовања музичких дела, Закон о ауторском и сродним правима изричито каже да се права аутора остварују само преко организације за колективно остваривање ауторског и сродних права.
Да би легално пословали реемитери су дужни између осталог, да прибаве дозволу Сокоја за реемитовање домаћих и иностраних ТВ и радио канала. Том приликом Сокој реемитеру неискључиво уступа право кабловског реемитовања музичких дела која спадају у репертоар Сокоја.
Репертоар Сокоја чине музичка дела:
За коришћење репертоара реемитер је дужан да до 5. у месецу доставља Сокоју следеће податке за претходни месец:
Под прикључком се подразумева појединачни претплатник са којим је реемитер закључио уговор о претплатничком односу.
Кабловски реемитер је дужан да обавезу плаћања ауторске накнаде врши сваког месеца на основу испостављеног рачуна Сокоја.
Накнада се обрачунава у складу са важећом Тарифом:
http://www.sokoj.rs/propisi/tarifni-sporazum-kablovski-operateri
Портал за редистрибутере медијског садржаја
На Сокојевом Порталу за редистрибутере медијског садржаја постоји опција за регистрацију, ако сте нови корисник. Са менија регистрација можете преузети образац изјаве који попуњен, потписан и оверен печатом шаљете поштом на адресу Сокоја. Након провере и уноса података шаље вам се мејл са даљим инструкцијама за пријаву на Портал.
Сви месечни извештаји се шаљу путем Портала, попуњавањем табеле која садржи неопходне податке за обрачун.
Адреса портала:
Обрасци:
http://reemiteri.sokoj.rs/public/pdf/Sokoj-IZJAVA_REEMITERA_za_PORTAL.pdf
Контакт:
Кабловско реемитовање
– за питања о висини доспелог дуга, приговор на рачун и друга питања у вези реемитовања
пишите нам на: reemitovanje@sokoj.rs
Уколико у свом пословном објекту, у коме обављате било какву привредну или услужну делатност – ресторану, кафићу, клубу, дискотеци, трговини, бутику, тржним центрима, месари, пекари, хотелу, авиону, књижари, кладионици, мењачници…. користите било какав уређај за репродукцију музике – радио, телевизор, компјутер, CD плејер…, морате знати да имате законску обавезу да обезбедите дозволу за коришћење музике на јавном месту и да платите ауторску накнаду (члан 187. у вези са чланом 32.,33. и 19. Закона).
Обавезу регулише Закон о ауторском и сродним правима (“Службени гласник РС” број 104/2009, 99/2011, 119/2012, 29/2016 – одлука УС и 66/2019), а висина накнаде утврђена је Тарифом Сокоја, организације која, у име аутора, издаје дозволе за коришћење музике и прикупља накнаду како би је исплатила музичким ауторима.
Музика је роба, као и свака друга – роба коју неко ствара својим радом и талентом, роба у коју је неко инвестирао, роба коју не можете користити без дозволе и бесплатно.
Заштићени су композитори, аранжери, текстописци и сви остали који су допринели стварању једног музичког дела – без обзира на музички жанр и правац.
Уколико сматрате да ће гости више уживати у храни у Вашем ресторану уз звуке џез музике или ће купцима бити пријатније док траже књигу за читање у Вашој књижари уз сериозну музику морате знати да и коришћење те врсте музике ствара обавезу плаћања ауторске накнаде. Дакле, и народне новокомпоноване песме и изворне народне (јер их је потребно обрадити) и забавне, поп и рок, џез, сериозна дела, ….. – свака песма има свог аутора и сви они имају законско право да добију накнаду увек када се њихово дело користи.
Законом о изменама и допунама Закона о ауторском и сродним правима („Службени гласник РС“, број 66/2019) који је ступио на снагу 1.10.2019. године укинута је обавеза наплате обједињене накнаде за јавно саопштавање музичких дела, интерпретација и фонограма. Сходно томе, до доношења нових тарифа, Сокој наплаћује накнаду за јавно саопштавање музичких дела, а организација произвођача фонограма односно организација интерпретатора накнаду за јавно саопштавање фонограма и на њима забележених интерпретација, у износу од по 50% од укупног износа обједињене накнаде утврђене тарифом која важи у моменту ступања на снагу наведеног закона.
За легално коришћење репертоара Сокоја потребно је извршити пријаву попуњавањем одговарајућег обрасца који се налази на следећем линку:
Накнада се обрачунава на основу три елемента:
Накнада се обрачунава када се у табели у тарифи укрсте подаци делатности, географске локације седишта и корисне површине објекта (Сл.гласник РС бр.117/13). Податак о накнади који добијете из табеле је без обрачунатог пдв-а. Тарифа Сл.гласник РС 117/13 делимично важи и то: информационе технологије у следећим областима:
Накнада за преостале тарифе (Сл.гласник РС бр.114/17 и бр.63/18) се обрачунава по истом принципу осим што су дефинисани износи у бодовима. Вредност 1 бода износи 11,00 дин., обрачуната накнада је без пдв-а.
На накнаду се обрачунава ПДВ од 20%.
Накнада за преостале тарифе (Сл.гласник РС бр.114/17 и бр.63/18) се обрачунава по истом принципу осим што су дефинисани износи у бодовима. Вредност 1 бода износи 11,00 дин., обрачуната накнада је без пдв-а.
На накнаду се обрачунава ПДВ од 20%.
Уколико Ваш објекат спада у категорију – бутици, продавнице, самосталне трговинске радње, продавнице музичких уређаја, аудио и видео носача, киосци брзе хране који не поседују део за смештај гостију, салони аутомобила, намештаја и изложбено продајни простори и сл., хотели и пансиони, хипермаркети, супермаркети, робне куће, трговински центри, рехабилитациони центри, бањска лечилишта и све специјалне болнице које своје капацитете користе у комерцијалне сврхе, музеји, галерије, спортске сале, видео клубови, CD клубови, филијале банака, пошта, сајмови, стадиони, културне, политичке и спортске манифестације, канцеларијски простори, комерцијални простори до 1500 м2 (хотели, базени, гараже, паркиралишта), медицинске установе и сл., аеробик центри, фитнес програми, клизалишта, дечије играонице, плесне школе, аква паркови, луна паркови, модне ревије, концерти, сабори, музичке манифестације и фестивали, забаве, матурске вечери и сл.) висину накнаде можете проверити на следећем линку:
Уколико је Ваш објекат угоститељског карактера или за приређивање игара на срећу – ресторани, кафеи, кафићи, интернет кафеи, баште, киосци брзе хране који поседују простор за смештај гостију, кладионице, коцкарнице и други слични објекти независно од радног времена објекта, дискотека, клуб, сплав и у други сличним угоститељски објекат који имају радно време после 01:00 часова, висину накнаде можете проверити на следећем линку:
Уколико јавно саопштавање вршите у холу, рецепцији Вашег хотела, превозном средству, позоришту, биоскопу, билијар сали, висину накнаде можете проверити на следећем линку:
Контакт телефон: +381 11 785-46-76
Уколико јавно саопштавате музичка дела путем биоскопских пројекција (пројекције филма у биоскопима или ван биоскопа путем видео бимова и слично), имате законску обавезу да обезбедите дозволу за коришћење и да платите ауторску накнаду.
Сокој даје Кориснику дозволу и неискључиво уступа право јавног саопштавања музичких дела из репертоара Сокоја путем биоскопских пројекција.
Репертоар Сокоја чине музичка дела:
Ваша законска обавеза је да:
Накнада се обрачунава у складу са важећом Тарифом и Споразумом о попусту на Тарифу накнада коју Сокој наплаћује:
Контакт телефон: +381 11 785-46-76
ЈАВНО ИЗВОЂЕЊЕ МУЗИЧКИХ ДЕЛА НА КОНЦЕРТИМА И МУЗИЧКИМ ФЕСТИВАЛИМА
Ауторска накнада за јавно извођење музичких дела на концертима и музичким фестивалима обрачунава се у складу са Тарифом накнада коју од организатора, власника, држаоца и закупца простора наплаћује Сокој по основу јавног извођења музичких дела на концертима, музичким фестивалима и музичко – забавним манифестацијама, културним, спортским и политичким манифестацијама и манифестацијама у комерцијалним просторима („Сл. гласник РС“ 3/2020 и 5/2020).
Организатор концерта или музичког фестивала је за коришћење репертоара дужан да:
____________
Накнада се одређује у зависности од облика коришћења репертоара утврђених Тарифом, по правилу применом одговарајућег процента од прихода који корисник остварује обављајући делатност у оквиру које и/или у вези са којом користи репертоар, осим ако Тарифом није другачије одређено за поједине облике коришћења репертоара.
Уколико корисник не остварује приход, накнада се одређује применом одговарајућег процента од трошкова који су потребни за обављање делатности у оквиру које и/ или у вези са којом користи репертоар.
Накнада у свим случајевима не може бити мања од најнижег износа накнаде одређеног Тарифом за сваки облик коришћења репертоара.
Уколико није могуће утврдити накнаду за конкретну музичку манифестацију, примениће се обрачун накнаде у паушалном износу, у складу са одредбама ове Тарифе.
Паушални износ накнаде се утврђује множењем паушала, одређеног тарифним бројем, са следећим коефицијентима региона у коме се, према подацима Агенције за привредне регистре, налази седиште корисника, односно место одржавања за поједине манифестације:
– Београдски регион………………………………………………………… 1,00
– регион Војводине …………………………………………………………. 0,90
– регион Шумадије и Западне Србије …………………………… 0,80
– регион Јужне и Источне Србије …………………………………… 0,70.
Најнижи износ накнаде се примењује у случају да накнада обрачуната према приходима или трошковима, у складу са одредбама ове Тарифе, износи мање од најнижег износа накнаде.
Начин обрачуна и висина накнаде за сваки облик коришћења репертоара утврђени су и прецизирани одговарајућим тарифним класама и тарифним бројевима.
____________
У случају када корисник у предвиђеном року не достави релевантне податке за обрачун накнаде која се по Тарифи плаћа, Сокој накнаду може одредити, применом максимално предвиђеног процента за максимални капацитет сале и просечно утврђену цену улазнице за конкретни концерт/музички фестивал.
____________
Износи паушала и најнижи износи накнаде у Тарифи су исказани у бодовима.
Вредност бода износи 11,00 динара, без ПДВ.
Вредност бода се сваког 1. јануара може усклађивати са годишњим индексом потрошачких цена, према званичним подацима републичког органа надлежног за послове статистике.
____________
Свако коришћење репертоара обавезује корисника да плати ауторску накнаду и испуни друге обавезе прописане Законом и Тарифом, независно да ли је закључио уговор са Сокојем.
Коришћење репертоара без дозволе Сокоја, сматра се неовлашћеним и представља привредни преступ и прекршај из чл. 215. и 216. Закона, односно кривично дело из члана 199. Кривичног законика Републике Србије.
____________
За плаћање накнаде за коришћење репертоара у складу са Законом солидарно одговарају организатор, власник, држалац и закупац простора у коме се искоришћава репертоар.
Тарифна класа 1.
КОНЦЕРТИ, МУЗИЧКИ ФЕСТИВАЛИ, САБОРИ И СЛИЧНЕ МУЗИЧКЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ
Тарифни број 1
Концерти уметничке и/или џез музике
Концерт уметничке и/или џез музике је организовани и најављени музички наступ уживо, пред публиком, на коме се изводе претежно дела уметничке и/или џез музике.
Основицу за обрачун накнаде чине приходи које корисник оствари по основу:
Накнада за концерт уметничке или џез музике се утврђује према укупном броју посетилаца, извођачком саставу, по концерту, у проценту од прихода од улазница и у проценту од осталих прихода за тај концерт односно манифестацију и износи:
Број посетилаца/места | Извођачки састав | Накнада у % од | ||
прихода од улазница | + | осталих прихода | ||
до 1000 | А | 8% | 3% | |
Б | 2% | |||
В | 1% | |||
више од 1000 | А | 7% | 3% | |
Б | 2% | |||
В | 1% |
Извођачки састав концерта класификује се на следећи начин:
Шифра | Извођачки састав |
А | уметничка музика: ансамбл до 5 инструмената, са вокалним делом или без њега, односно инструмент и хор, за вокалне солисте, односно хор |
џез музика: ансамбл до 11 инструмената, са вокалним делом или без њега | |
Б | уметничка музика: ансамбл од најмање шест инструмената, са вокалним делом или без њега, за гудачки и камерни оркестар, са вокалним делом или без њега, за вокални састав од најмање шест солиста, односно хорове изнад петогласног, дело електроакустичке музике |
џез музика: ансамбл од најмање 12 инструмената, са вокалним делом или без њега | |
В | уметничка музика: симфонијски оркестар са вокалним делом (односно хором) или без њега |
џез музика: велики џез оркестар |
Уколико корисник не пријави концерт на начин и у роковима који су предвиђени овом Тарифом, Сокој ће накнаду обрачунати примењујући максимално предвиђен проценат, пун капацитет сале, односно простора и просечну цену улазнице, примењујући проценат за извођачки састав шифре А.
Уколико корисник не остварује приход, дужан је да пријави податке о укупним трошковима одржавања концерта, документовано уз изјаву коју даје под пуном материјалном и кривичном одговорношћу да приходе није остварио и да је навео све трошкове организације.
Основицу за обрачун накнаде у наведеном случају чине укупни трошкови организације концерта (хонорари извођача, трошкови постављања бине/сцене, трошкови расвете и озвучења, трошкови смештаја извођача и сви други трошкови неопходни за организацију концерта).
Накнада за концерт уметничке или џез музике у наведеном случају се утврђује према броју посетилаца и извођачком саставу, по концерту, у проценту од наведених трошкова и износи:
Број посетилаца/места | Извођачки састав | Накнада у % од трошкова |
до 200 | А | 3% |
Б | 2% | |
В | 1% | |
201-500 | А | 3% |
Б | 2% | |
В | 1% | |
501-1000 | А | 3% |
Б | 2% | |
В | 1% | |
више од 1000 | А | 3% |
Б | 2% | |
В | 1% |
Најнижи износ накнаде за коришћење репертоара на концертима уметничке и/или џез музике утврђује се према броју посетилаца и извођачком саставу и износи:
Број посетилаца/места | Извођачки састав | Најнижи износ накнаде (бодова) |
до 200 | А | 200 |
Б | 250 | |
В | 350 | |
201-500 | А | 250 |
Б | 300 | |
В | 500 | |
501-1000 | А | 300 |
Б | 450 | |
В | 800 | |
више од 1000 | А | 400 |
Б | 600 | |
В | 1000 |
Тарифни број 2.
Концерти популарне музике
Концерт популарне музике је организовани и најављени музички наступ уживо, пред публиком, на коме се изводе претежно дела популарне музике.
Накнада се плаћа по одржаном концерту.
Основица за обрачун накнаде утврђује се:
Број посетилаца | Висина процента |
до 1.000 | 8% |
од 1.001 до 3.000 | 7% |
од 3.001 до 5.000 | 6% |
од 5.001 до 15.000 | 5% |
од 15.001 до 30.000 | 4% |
преко 30.000 | 3% |
Број посетилаца | Висина процента |
до 1.000 | 8% |
од 1.001 до 3.000 | 7% |
од 3.001 до 5.000 | 6% |
од 5.001 до 15.000 | 5% |
од 15.001 до 30.000 | 4% |
преко 30.000 | 3% |
Најнижи износ накнаде за коришћење репертоара на концертима популарне музике утврђује се према броју посетилаца по концерту и износи:
Број места/посетилаца | Број бодова |
до 1.000 | 500 |
од 1.001 до 3.000 | 1000 |
од 3.001 до 5.000 | 2000 |
од 5.001 до 15.000 | 3000 |
од 15.001 до 30.000 | 4000 |
преко 30.000 | 6000 |
Уколико корисник не пријави концерт на начин и у роковима који су предвиђени овом Тарифом, Сокој ће накнаду обрачунати примењујући максимално предвиђен проценат, пун капацитет сале, односно простора и просечну цену улазнице.
Тарифни број 3.
Фестивали, сабори и сличне музичке манифестације
Фестивали су музичке манифестације уметничке, џез или популарне музике, са већим бројем различитих извођача, које трају један или више дана.
Накнада се обрачунава у складу са Тарифном класом 1, Тарифни број 2.
Уколико корисник не пријави манифестацију из овог тарифног броја на начин и у роковима који су предвиђени овом Тарифом, Сокој ће накнаду обрачунати примењујући максимално предвиђен проценат, пун капацитет сале, односно простора, рачунајући три посетиоца по м2 и просечну цену улазнице.
Одредбе ове Тарифе примењују се од 01.02.2020. године.
Контакт
пишите нам на: javno.izvodjenje@sokoj.rs
пишите нам на: it@sokoj.rs
пишите нам на: raspodela@sokoj.rs
ЈАВНО ИЗВОЂЕЊЕ МУЗИЧКИХ ДЕЛА НА МУЗИЧКО-ЗАБАВНИМ МАНИФЕСТАЦИЈАМА
Ауторска накнада за јавно извођење музичких дела на музичко-забавним манифестацијама (музичко-плесна такмичења и сл.) обрачунава се у складу са Тарифом накнада коју од организатора, власника, држаоца и закупца простора наплаћује Сокој по основу јавног извођења музичких дела на концертима, музичким фестивалима и музичко – забавним манифестацијама, културним, спортским и политичким манифестацијама и манифестацијама у комерцијалним просторима („Сл. гласник РС“ 3/2020 и 5/2020).
Организатор музичко-забавне манифестације је за коришћење репертоара дужан да:
____________
Накнада се одређује у зависности од облика коришћења репертоара утврђених Тарифом, по правилу применом одговарајућег процента од прихода који корисник остварује обављајући делатност у оквиру које и/или у вези са којом користи репертоар, осим ако Тарифом није другачије одређено за поједине облике коришћења репертоара.
Уколико корисник не остварује приход, накнада се одређује применом одговарајућег процента од трошкова који су потребни за обављање делатности у оквиру које и/ или у вези са којом користи репертоар.
Накнада у свим случајевима не може бити мања од најнижег износа накнаде одређеног Тарифом за сваки облик коришћења репертоара.
Уколико није могуће утврдити накнаду за конкретну манифестацију, примениће се обрачун накнаде у паушалном износу, у складу са одредбама ове Тарифе.
Паушални износ накнаде се утврђује множењем паушала, одређеног тарифним бројем, са следећим коефицијентима региона у коме се, према подацима Агенције за привредне регистре, налази седиште корисника, односно место одржавања за поједине манифестације:
– Београдски регион………………………………………………………… 1,00
– регион Војводине …………………………………………………………. 0,90
– регион Шумадије и Западне Србије …………………………… 0,80
– регион Јужне и Источне Србије …………………………………… 0,70.
Најнижи износ накнаде се примењује у случају да накнада обрачуната према приходима или трошковима, у складу са одредбама ове Тарифе, износи мање од најнижег износа накнаде.
Начин обрачуна и висина накнаде за сваки облик коришћења репертоара утврђени су и прецизирани одговарајућим тарифним класама и тарифним бројевима.
____________
Износи паушала и најнижи износи накнаде у Тарифи су исказани у бодовима.
Вредност бода износи 11,00 динара, без ПДВ.
Вредност бода се сваког 1. јануара може усклађивати са годишњим индексом потрошачких цена, према званичним подацима републичког органа надлежног за послове статистике.
____________
Свако коришћење репертоара обавезује корисника да плати ауторску накнаду и испуни друге обавезе прописане Законом и Тарифом, независно да ли је закључио уговор са Сокојем.
Коришћење репертоара без дозволе Сокоја, сматра се неовлашћеним и представља привредни преступ и прекршај из чл. 215. и 216. Закона, односно кривично дело из члана 199. Кривичног законика Републике Србије.
____________
За плаћање накнаде за коришћење репертоара у складу са Законом солидарно одговарају организатор, власник, држалац и закупац простора у коме се искоришћава репертоар.
Тарифна класа 3.
МУЗИЧКО–ЗАБАВНЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ И СЛИЧНО
Тарифни број 1.
Музичко – забавне манифестације, музичко – плесна такмичења и сл.
Корисник је дужан да достави извештај који садржи податке о броју продатих улазница и ценама улазница, односно о трошковима реализације манифестације, у року од 15 дана од дана одржавања.
Корисник је дужан да достави попис изведених дела у року од 15 дана од дана одржавања.
Основица за обрачун накнаде утврђује се према броју продатих улазница и ценама улазница, односно према трошковима. Висина накнаде износи 4% од основице.
Најнижи износи накнада по одржаној манифестацији износи:
Број места/посетилаца | Број бодова |
до 500 | 500 |
од 501 до 1000 | 700 |
од 1001 до 3000 | 1000 |
преко 3001 | 1300 |
Уколико корисник не пријави манифестацију на начин и у роковима који су предвиђени овом тарифом, Сокој ће накнаду обрачунати у износу од 1300 бодова по манифестацији.
Одредбе ове Тарифе примењују се од 01.02.2020. године.
Контакт
пишите нам на: javno.izvodjenje@sokoj.rs
пишите нам на: it@sokoj.rs
пишите нам на: raspodela@sokoj.rs
ЈАВНО ИЗВОЂЕЊЕ МУЗИЧКИХ ДЕЛА НА ЗАБАВНИМ, КУЛТУРНИМ, ПОЛИТИЧКИМ И СПОРТСКИМ МАНИФЕСТАЦИЈАМА У ТРЖНИМ ЦЕНТРИМА
Ауторска накнада за јавно извођење музичких дела на јавним манифестацијама у комерцијалним просторима (забавне, културне, политичке и спортске манифестације у тржним центрима и сл.) обрачунава се у складу са Тарифом накнада коју од организатора, власника, држаоца и закупца простора наплаћује Сокој по основу јавног извођења музичких дела на концертима, музичким фестивалима и музичко – забавним манифестацијама, културним, спортским и политичким манифестацијама и манифестацијама у комерцијалним просторима („Сл. гласник РС“ 3/2020 и 5/2020).
Организатор јавне манифестације је за коришћење репертоара дужан да:
____________
Накнада се одређује у зависности од облика коришћења репертоара утврђених Тарифом, по правилу применом одговарајућег процента од прихода који корисник остварује обављајући делатност у оквиру које и/или у вези са којом користи репертоар, осим ако Тарифом није другачије одређено за поједине облике коришћења репертоара.
Уколико корисник не остварује приход, накнада се одређује применом одговарајућег процента од трошкова који су потребни за обављање делатности у оквиру које и/ или у вези са којом користи репертоар.
Накнада у свим случајевима не може бити мања од најнижег износа накнаде одређеног Тарифом за сваки облик коришћења репертоара.
Уколико није могуће утврдити накнаду за конкретну манифестацију, примениће се обрачун накнаде у паушалном износу, у складу са одредбама ове Тарифе.
Паушални износ накнаде се утврђује множењем паушала, одређеног тарифним бројем, са следећим коефицијентима региона у коме се, према подацима Агенције за привредне регистре, налази седиште корисника, односно место одржавања за поједине манифестације:
– Београдски регион………………………………………………………… 1,00
– регион Војводине …………………………………………………………. 0,90
– регион Шумадије и Западне Србије …………………………… 0,80
– регион Јужне и Источне Србије …………………………………… 0,70.
Најнижи износ накнаде се примењује у случају да накнада обрачуната према приходима или трошковима, у складу са одредбама ове Тарифе, износи мање од најнижег износа накнаде.
Начин обрачуна и висина накнаде за сваки облик коришћења репертоара утврђени су и прецизирани одговарајућим тарифним класама и тарифним бројевима.
____________
Износи паушала и најнижи износи накнаде у Тарифи су исказани у бодовима.
Вредност бода износи 11,00 динара, без ПДВ.
Вредност бода се сваког 1. јануара може усклађивати са годишњим индексом потрошачких цена, према званичним подацима републичког органа надлежног за послове статистике.
____________
Свако коришћење репертоара обавезује корисника да плати ауторску накнаду и испуни друге обавезе прописане Законом и Тарифом, независно да ли је закључио уговор са Сокојем.
Коришћење репертоара без дозволе Сокоја, сматра се неовлашћеним и представља привредни преступ и прекршај из чл. 215. и 216. Закона, односно кривично дело из члана 199. Кривичног законика Републике Србије.
____________
За плаћање накнаде за коришћење репертоара у складу са Законом солидарно одговарају организатор, власник, држалац и закупац простора у коме се искоришћава репертоар.
Тарифна класа 5.
ЈАВНЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ У КОМЕРЦИЈАЛНИМ ПРОСТОРИМА
(тржни центри, шопинг молови и слично)
Тарифни број 1.
Накнада се плаћа по манифестацији, а обрачунава према површини простора на коме се одржава манифестација и износи:
Површина простора | Број бодова |
до 500м2 | 500 |
преко 501м2 | 1.000 |
Корисник је дужан да достави извештај о површини простора на коме је манифестација одржана у року од 15 дана од дана одржавања.
Корисник је дужан да достави попис изведених дела у року од 15 дана од дана одржавања.
Уколико корисник не пријави манифестацију на начин и у роковима који су предвиђени овом тарифом, Сокој ће накнаду обрачунати у износу од 1000 бодова по манифестацији.
Одредбе ове Тарифе примењују се од 01.02.2020. године.
Контакт
пишите нам на: javno.izvodjenje@sokoj.rs
пишите нам на: it@sokoj.rs
пишите нам на: raspodela@sokoj.rs
ЈАВНО ИЗВОЂЕЊЕ МУЗИЧКИХ ДЕЛА У УГОСТИТЕЉСКИМ ОБЈЕКТИМА НА МАНИФЕСТАЦИЈАМА (СВАДБА, ПРОМОЦИЈА, ПРОСЛАВА, МАТУРСКО ВЕЧЕ, ДОЧЕК НОВЕ ГОДИНЕ)
Ауторска накнада за јавно извођење музичких дела у угоститељским објектима манифестацијама (свадба, промоција, прослава, матурско вече, дочек нове године) обрачунава се у складу са Тарифом накнада коју Сокој наплаћује по основу јавног извођења у угоститељским објектима (са или без смештајних капацитета), као и другим објектима угоститељског типа на забавним приредбама („Сл. гласник РС“ 12/2012).
За коришћење заштићеног музичког репертоара корисник је дужан да:
_______________
Коришћење репертоара без дозволе Сокоја, сматра се неовлашћеним и представља привредни преступ и прекршај из чл. 215. и 216. Закона о ауторском и сродним правима односно кривично дело из члана 199. Кривичног законика Републике Србије.
Свако коришћење репертоара обавезује корисника да плати ауторску накнаду и испуни друге обавезе прописане законом и овом тарифом, независно да ли је закључио уговор са Сокојем.
_______________
Корисник је дужан да одржавање манифестације у писаној форми пријави Сокоју у року од 15 дана од одржане манифестације.
Уколико корисник не пријави коришћење у предвиђеном року, овлашћени заступник Сокоја утврдиће коришћење и елементе релевантне за обрачун ауторске накнаде.
Овлашћени заступник Сокоја дужан је да о томе сачини одговарајући записник.
_______________
У случају када корисник не достави релевантне податке за утврђивање основице у предвиђеном року, Сокој ће накнаду одредити у аконтационом износу, а према висини коју је утврдио и обрачунава другом кориснику чији су начин коришћења, економска снага и други релевантни критеријуми упоредиви.
Уколико се ради о кориснику односно коришћењу које није могуће упоредити, накнада ће се утврдити у паушалном износу према подацима којима Сокој располаже.
_______________
Солидарно одговарају за плаћање накнаде власник, држалац, закупац простора у коме се искоришћавају музичка дела и орга- низатор.
_______________
Вредност бода износи 11,00 динара, без ПДВ.
У зависности од региона у коме се налази седиште корисника, на износе ауторске накнаде изражене у паушалу, примењују се следећи коефицијенти:
Дискотеке, клубови, барови, сплавови и други слични објекти
За организацију манифестација овог типа у дискотекама, клубовима, сплавовима и сличним угоститељским објектима накнада се плаћа у износу од 10 бодова по посетиоцу, рачунајући једног посетиоца на 1м2.
Накнада се плаћа по манифестацији и обрачунава у висини од 6% од прихода оствареног продајом улазница, конзумација и слично, односно у износу од 20 бодова посетиоцу.
Накнада се плаћа по манифестацији и обрачунава у износу од 20 бодова по посетиоцу, рачунајући једног посетиоца на 1м2.
Ресторани, кафане, кафићи и слични објекти
Накнада се плаћа по манифестацији а обрачунава према броју посетилаца и то:
Број посетилаца | Број бодова |
до 50 | 300 |
од 51 до 100 | 500 |
од 101 до 200 | 800 |
од 201 до 300 | 1.000 |
од 301 до 500 | 1.500 |
преко 500, на сваких 50 | по 50 |
Накнада за коришћење музичких дела на промоцијама, прославама и сличним манифестацијама може се утврдити и према приходу, у висини од 6% од оствареног прихода.
Уколико се у угоститељским објектима манифестације овог типа редовно одржавају, накнада се може одредити на месечном нивоу, у висини од две манифестације месечно, а према пуном капацитету објекта.
Накнада се плаћа по манифестацији и обрачунава у висини од 6% од прихода оствареног продајом улазница, конзумација и слично, односно у износу од 20 бодова посетиоцу.
Накнада се плаћа по манифестацији и обрачунава у износу 6% од прихода оствареног продајом улазница, конзумација и слично, односно у износу од 30 бодова по столици, рачунајући пун капацитет објекта, у случају када се не продају улазнице, конзумације и слично.
Одредбе ове Тарифе примењују се од 01.02.2012. године.
Контакт
пишите нам на: javno.izvodjenje@sokoj.rs
пишите нам на: it@sokoj.rs
пишите нам на: raspodela@sokoj.rs
ЈАВНО ИЗВОЂЕЊЕ МУЗИЧКИХ ДЕЛА НА МУЗИЧКО-СЦЕНСКИМ МАНИФЕСТАЦИЈАМА
Ауторска накнада за јавно извођење музичких дела на музичко-сценским манифестацијама (балет, опера, оперета, мјузикл, позоришне представе и сл.) обрачунава се у складу са Тарифом накнада коју од организатора, власника, држаоца и закупца простора наплаћује Сокој по основу јавног извођења музичких дела на концертима, музичким фестивалима и музичко – забавним манифестацијама, културним, спортским и политичким манифестацијама и манифестацијама у комерцијалним просторима („Сл. гласник РС“ 3/2020 и 5/2020).
Организатор музичко-сценске манифестације је за коришћење репертоара дужан да:
____________
Накнада се одређује у зависности од облика коришћења репертоара утврђених Тарифом, по правилу применом одговарајућег процента од прихода који корисник остварује обављајући делатност у оквиру које и/или у вези са којом користи репертоар, осим ако Тарифом није другачије одређено за поједине облике коришћења репертоара.
Уколико корисник не остварује приход, накнада се одређује применом одговарајућег процента од трошкова који су потребни за обављање делатности у оквиру које и/ или у вези са којом користи репертоар.
Накнада у свим случајевима не може бити мања од најнижег износа накнаде одређеног Тарифом за сваки облик коришћења репертоара.
Уколико није могуће утврдити накнаду за конкретну манифестацију, примениће се обрачун накнаде у паушалном износу, у складу са одредбама ове Тарифе.
Паушални износ накнаде се утврђује множењем паушала, одређеног тарифним бројем, са следећим коефицијентима региона у коме се, према подацима Агенције за привредне регистре, налази седиште корисника, односно место одржавања за поједине манифестације:
– Београдски регион………………………………………………………… 1,00
– регион Војводине …………………………………………………………. 0,90
– регион Шумадије и Западне Србије …………………………… 0,80
– регион Јужне и Источне Србије …………………………………… 0,70.
Најнижи износ накнаде се примењује у случају да накнада обрачуната према приходима или трошковима, у складу са одредбама ове Тарифе, износи мање од најнижег износа накнаде.
Начин обрачуна и висина накнаде за сваки облик коришћења репертоара утврђени су и прецизирани одговарајућим тарифним класама и тарифним бројевима.
____________
Износи паушала и најнижи износи накнаде у Тарифи су исказани у бодовима.
Вредност бода износи 11,00 динара, без ПДВ.
Вредност бода се сваког 1. јануара може усклађивати са годишњим индексом потрошачких цена, према званичним подацима републичког органа надлежног за послове статистике.
____________
Свако коришћење репертоара обавезује корисника да плати ауторску накнаду и испуни друге обавезе прописане Законом и Тарифом, независно да ли је закључио уговор са Сокојем.
Коришћење репертоара без дозволе Сокоја, сматра се неовлашћеним и представља привредни преступ и прекршај из чл. 215. и 216. Закона, односно кривично дело из члана 199. Кривичног законика Републике Србије.
____________
За плаћање накнаде за коришћење репертоара у складу са Законом солидарно одговарају организатор, власник, држалац и закупац простора у коме се искоришћава репертоар.
Тарифна класа 2.
МУЗИЧКО-СЦЕНСКЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ И СЛИЧНО
Тарифни број 1.
Балет, опера, оперета, мјузикл и сл.
Корисник је дужан да достави извештај који садржи податке о броју одржаних манифестација, броју продатих улазница и ценама улазница, у року од 15 дана од дана одржавања, односно до 15. у месецу за претходни месец, уколико се манифестације одржавају више пута у току једног месеца.
Основица за обрачун накнаде утврђује се према броју продатих улазница и ценама улазница. Висина накнаде износи 4% од основице.
Уколико организатор није остварио приходе, основица за обрачун накнаде утврђује се у односу на укупне трошкове организације приредбе (хонорари извођача, трошкови постављања бине/сцене, трошкови расвете и озвучења, трошкови смештаја извођача и сви други трошкови неопходни за организацију манифестације).
Накнаду за коришћење музичких дела по овом основу, Сокој реализује у случају када се ради о коришћењу ненаручене музике за коју није исплаћена накнада.
Најнижи износи накнада по одржаној манифестацији износи:
Број места/посетилаца | Број бодова |
до 500 | 500 |
преко 501 | 700 |
Уколико корисник не пријави манифестацију из овог тарифног броја на начин и у роковима који су предвиђени овом Тарифом, Сокој ће накнаду обрачунати у износу од 700 бодова по манифестацији.
Тарифни број 2.
Позоришне представе
Корисник је дужан да достави извештај који садржи податке о броју одржаних представа, броју продатих улазница и ценама улазница, у року од 15 дана од дана извођења, односно до 15. у месецу за претходни месец уколико се представе одржавају више пута у току једног месеца.
Основица за обрачун накнаде утврђује се према броју продатих улазница и ценама улазница. Висина накнаде износи 2% од основице.
Уколико корисник није остварио приход, основица за обрачун накнаде утврђује се у односу на укупне трошкове организације представе (хонорари извођача, трошков постављања бине/сцене, трошкови расвете и озвучења, трошкови смештаја извођача и сви други трошкови неопходни за организацију манифестације).
Накнаду за коришћење музичких дела по овом основу, Сокој реализује у случају када се ради о коришћењу ненаручене музике за коју није исплаћена накнада.
Најнижи износи накнада по одржаној представи износи:
Број места/посетилаца | Број бодова |
до 500 | 250 |
од 501 | 350 |
Уколико корисник не пријави представу на начин и у роковима који су предвиђени овом тарифом, Сокој ће накнаду обрачунати у износу од 350 бодова по представи.
Одредбе ове Тарифе примењују се од 01.02.2020. године.
Контакт
пишите нам на: javno.izvodjenje@sokoj.rs
пишите нам на: it@sokoj.rs
пишите нам на: raspodela@sokoj.rs
ЈАВНО ИЗВОЂЕЊЕ МУЗИЧКИХ ДЕЛА НА ДОЧЕКУ НОВЕ ГОДИНЕ НА ОТВОРЕНОМ, ЗАБАВНИМ, КУЛТУРНИМ, ПОЛИТИЧКИМ И СПОРТСКИМ МАНИФЕСТАЦИЈАМА
Ауторска накнада за јавно извођење музичких дела на јавним манифестацијама (дочек Нове године на отвореном, забавне, културне, политичке и спортске манифестације) обрачунава се у складу са Тарифом накнада коју од организатора, власника, држаоца и закупца простора наплаћује Сокој по основу јавног извођења музичких дела на концертима, музичким фестивалима и музичко – забавним манифестацијама, културним, спортским и политичким манифестацијама и манифестацијама у комерцијалним просторима („Сл. гласник РС“ 3/2020 и 5/2020).
Организатор јавне манифестације је за коришћење репертоара дужан да:
____________
Накнада се одређује у зависности од облика коришћења репертоара утврђених Тарифом, по правилу применом одговарајућег процента од прихода који корисник остварује обављајући делатност у оквиру које и/или у вези са којом користи репертоар, осим ако Тарифом није другачије одређено за поједине облике коришћења репертоара.
Уколико корисник не остварује приход, накнада се одређује применом одговарајућег процента од трошкова који су потребни за обављање делатности у оквиру које и/ или у вези са којом користи репертоар.
Накнада у свим случајевима не може бити мања од најнижег износа накнаде одређеног Тарифом за сваки облик коришћења репертоара.
Уколико није могуће утврдити накнаду за конкретну манифестацију, примениће се обрачун накнаде у паушалном износу, у складу са одредбама ове Тарифе.
Паушални износ накнаде се утврђује множењем паушала, одређеног тарифним бројем, са следећим коефицијентима региона у коме се, према подацима Агенције за привредне регистре, налази седиште корисника:
– Београдски регион………………………………………………………… 1,00
– регион Војводине …………………………………………………………. 0,90
– регион Шумадије и Западне Србије …………………………… 0,80
– регион Јужне и Источне Србије …………………………………… 0,70.
Најнижи износ накнаде се примењује у случају да накнада обрачуната према приходима или трошковима, у складу са одредбама ове Тарифе, износи мање од најнижег износа накнаде.
Начин обрачуна и висина накнаде за сваки облик коришћења репертоара утврђени су и прецизирани одговарајућим тарифним класама и тарифним бројевима.
____________
Износи паушала и најнижи износи накнаде у Тарифи су исказани у бодовима.
Вредност бода износи 11,00 динара, без ПДВ.
Вредност бода се сваког 1. јануара може усклађивати са годишњим индексом потрошачких цена, према званичним подацима републичког органа надлежног за послове статистике.
____________
Свако коришћење репертоара обавезује корисника да плати ауторску накнаду и испуни друге обавезе прописане Законом и Тарифом, независно да ли је закључио уговор са Сокојем.
Коришћење репертоара без дозволе Сокоја, сматра се неовлашћеним и представља привредни преступ и прекршај из чл. 215. и 216. Закона, односно кривично дело из члана 199. Кривичног законика Републике Србије.
____________
За плаћање накнаде за коришћење репертоара у складу са Законом солидарно одговарају организатор, власник, држалац и закупац простора у коме се искоришћава репертоар.
Тарифна класа 3.
Тарифни број 2.
Дочек Нове године на отвореном (31.12/1.1. и 13.1/14.1.)
За организацију дочека Нове године на отвореном простору (градски тргови и слично) накнада се плаћа по манифестацији и обрачунава у износу од 1 бода по посетиоцу, рачунајући 3 посетиоца на 1м2.
Корисник је дужан да достави извештај о површини простора на коме је манифестација одржана у року од 15 дана од дана одржавања.
Тарифна класа 4.
ЈАВНЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ – ЗАБАВНЕ, КУЛТУРНЕ, ПОЛИТИЧКЕ И СПОРТСКЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ
Тарифни број 1.
Забавне, културне, политичке и спортске манифестације
Јавне манифестације предвиђене овим тарифним бројем представљају:
Накнада се плаћа по дану манифестације, а обрачунава према броју посетилаца и износи:
Број посетилаца | Број бодова |
до 5.000 | 1.000 |
од 5.001 до 10.000 | 2.000 |
од 10.001 до 30.000 | 3.000 |
од 30.001 до 50.000 | 5.000 |
од 50.001 до 100.000 | 8.000 |
преко 100.000 | 13.000 |
Корисник је дужан да достави извештај о броју посетилаца манифестације по данима у року од 15 дана од дана одржавања.
Уколико корисник не пријави манифестацију на начин и у роковима који су предвиђени овом тарифом, Сокој ће накнаду обрачунати у износу од 13.000 бодова по представи.
Одредбе ове Тарифе примењују се од 01.02.2020. године.
Контакт
пишите нам на: javno.izvodjenje@sokoj.rs
пишите нам на: it@sokoj.rs
пишите нам на: raspodela@sokoj.rs
ЈАВНО ИЗВОЂЕЊЕ МУЗИЧКИХ ДЕЛА У УГОСТИТЕЉСКИМ ОБЈЕКТИМА ЗА РЕДОВНО КОРИШЋЕЊЕ У ТОКУ ГОДИНЕ
Ауторска накнада за јавно извођење музичких дела у угоститељским објектима за редовно коришћење у току године обрачунава се у складу са Тарифом накнада коју Сокој наплаћује по основу јавног извођења у угоститељским објектима (са или без смештајних капацитета), као и другим објектима угоститељског типа („Сл. гласник РС“ 12/2012).
За коришћење заштићеног музичког репертоара корисник је дужан да:
_______________
Коришћење репертоара без дозволе Сокоја, сматра се неовлашћеним и представља привредни преступ и прекршај из чл. 215. и 216. Закона о ауторском и сродним правима односно кривично дело из члана 199. Кривичног законика Републике Србије.
Свако коришћење репертоара обавезује корисника да плати ауторску накнаду и испуни друге обавезе прописане законом и овом тарифом, независно да ли је закључио уговор са Сокојем.
_______________
Корисник је дужан да пријави Сокоју свако коришћење музике, у писаној форми, путем редовне или електронске поште или коришћењем обрасца на сајту Сокоја, у року од 15 дана од почетка коришћења.
Уколико корисник не пријави коришћење у предвиђеном року, овлашћени заступник Сокоја утврдиће коришћење и елементе релевантне за обрачун ауторске накнаде.
Овлашћени заступник Сокоја дужан је да о томе сачини одговарајући записник.
_______________
У случају када корисник не достави релевантне податке за утврђивање основице у предвиђеном року, Сокој ће накнаду одредити у аконтационом износу, а према висини коју је утврдио и обрачунава другом кориснику чији су начин коришћења, економска снага и други релевантни критеријуми упоредиви.
Уколико се ради о кориснику односно коришћењу које није могуће упоредити, накнада ће се утврдити у паушалном износу према подацима којима Сокој располаже.
_______________
Солидарно одговарају за плаћање накнаде власник, држалац, закупац простора у коме се искоришћавају музичка дела и орга- низатор.
_______________
Вредност бода износи 11,00 динара, без ПДВ.
У зависности од региона у коме се налази седиште корисника, на износе ауторске накнаде изражене у паушалу, примењују се следећи коефицијенти:
Дискотеке, клубови, барови, сплавови и други слични објекти
Накнада се плаћа месечно и обрачунава према површини објекта, без помоћних просторија према следећој табели:
Површина просторије (без помоћних просторија) | Коришћење до 16 дана месечно (број бодова) | Коришћење преко 16 дана месечно (број бодова) |
до 50м2 | 700 | 1.000 |
од 51 – 100м2 | 1.000 | 1.300 |
од 101 – 150м2 | 1.300 | 1.800 |
сваких следећих започетих 50м2 | 300 | 350 |
Ресторани, кафане, кафићи и слични објекти
Накнада се плаћа месечно и обрачунава према пуном капацитету објекта, рачунајући максималан број столица, и то:
Накнада по основу организације забавних приредби (свадбе, промоције, прославе и слично), матурских вечери, прослава Нове године и других музичких манифестација, обрачунава се и плаћа посебно.
Одредбе ове Тарифе примењују се од 01.02.2012. године.
Контакт
пишите нам на: javno.izvodjenje@sokoj.rs
пишите нам на: it@sokoj.rs
пишите нам на: raspodela@sokoj.rs
ТАРИФА НАКНАДА КОЈЕ НАПЛАЋУЈЕ СОКОЈ ЗА САОПШТАВАЊЕ ЈАВНОСТИ МУЗИЧКИХ ДЕЛА ПРЕКО ИНТЕРНЕТА И ТЕЛЕФОНСКИХ СЕРВИСА
Тарифу накнада које наплаћује Сокој за саопштавање јавности музичких дела преко интернета и телефонских сервиса донео је Завод за интелектуалну својину, а објављена је у Службеном гласнику број 84/20 од 12. јуна 2020. године и ступила је на снагу осмог дана од дана објављивања.
За искоришћавање музичких дела из репертоара Сокоја на неки од следећих начина: Webcasting, Simulcasting, Live streaming, Podcasting, Streaming on demand, Background music, Downloading, Ringtones ili Music on hold, утврђене су обавезе корисника према ауторима музичких дела, односно према Сокоју, као организацији која остварује њихова права. Обавезе проистичу из Закона о ауторском и сродним правима који је објављен у “Службеном гласнику РС“, број 104/2009, 99/2011, 119/2012, 29/2016 – одлука УС и 66/2019 .
Сходно закону, обавезе корисника су:
Контакт
за информације о висини дуга, приговор на рачун или друга питања у вези са интернет коришћењима
пишите нам на: internet@sokoj.rs
ТАРИФА ЗА ОСТВАРИВАЊЕ ПРАВА НА ПОСЕБНУ НАКНАДУ
Тарифу за остваривање права на посебну накнаду донео је Завод за интелектуалну својину, а објављена је у Службеном гласнику, број 43/13 од 17. маја 2013. године и ступила је на снагу осмог дана од дана објављивања.
На основу члана 39. Закона о ауторском и сродним правима (“Службени гласник РС”, број 104/2009, 99/2011, 119/2012, 29/2016 – одлука УС и 66/2019), предвиђена је обавеза плаћања посебне накнаде за увоз, односно продају техничких уређаја и празних носача звука, слике и текста за које се оправдано може претпоставити да ће бити коришћени за лично некомерцијално умножавање ауторских дела.
Накнада се обрачунава применом процента од вредности празних носача звука и слике, односно техничких уређаја са Листе техничких уређаја и предмета за које постоји обавеза плаћања посебне накнаде носиоцима ауторског и сродних права (“Службени гласник РС”, број 45/2010). Листу техничких уређаја и предмета за које постоји обавеза плаћања посебне накнаде утврдила је Влада Републике Србије а у Листу спадају:
I Празни носачи звука, слике и текста :
1) Компакт дискови;
2) Дигитални видео дискови;
3) Дигитални видео дискови високе дефиниције;
4) Блу-Реј дискови;
5) Мини дискови;
6) Аудио касете;
7) Видео касете;
8) USB Flash Drive.
II Уређаји :
1) Фотокопир апарати;
2) ЦД резачи (као рачунарске компоненте);
3) ДВД резачи (као рачунарске компоненте);
4) Штампачи;
5) Скенери;
6) Дигитални видео рикордери;
7) Блу-Раy рикордери;
8) Видео рикордери;
9) Дигитални џубоксови;
10) Дигитални аудио плејери;
11) Хи-Фи ЦД рикордер;
12) Хи-Фи ДВД рикордер;
13) Хи-Фи ХД рикордер.
Контакт
ТАРИФА ЗА ОСТВАРИВАЊЕ ПРАВА НА ПОСЕБНУ НАКНАДУ
Тарифу за остваривање права на посебну накнаду донео је Завод за интелектуалну својину, а објављена је у Службеном гласнику, број 43/13 од 17. маја 2013. године и ступила је на снагу осмог дана од дана објављивања.
На основу члана 39. Закона о ауторском и сродним правима (“Службени гласник РС”, број 104/2009, 99/2011, 119/2012, 29/2016 – одлука УС и 66/2019), предвиђена је обавеза плаћања посебне накнаде за увоз, односно продају техничких уређаја и празних носача звука, слике и текста за које се оправдано може претпоставити да ће бити коришћени за лично некомерцијално умножавање ауторских дела.
Накнада се обрачунава применом процента од вредности празних носача звука и слике, односно техничких уређаја са Листе техничких уређаја и предмета за које постоји обавеза плаћања посебне накнаде носиоцима ауторског и сродних права (“Службени гласник РС”, број 45/2010). Листу техничких уређаја и предмета за које постоји обавеза плаћања посебне накнаде утврдила је Влада Републике Србије а у Листу спадају:
I Празни носачи звука, слике и текста :
1) Компакт дискови;
2) Дигитални видео дискови;
3) Дигитални видео дискови високе дефиниције;
4) Блу-Реј дискови;
5) Мини дискови;
6) Аудио касете;
7) Видео касете;
8) USB Flash Drive.
II Уређаји :
1) Фотокопир апарати;
2) ЦД резачи (као рачунарске компоненте);
3) ДВД резачи (као рачунарске компоненте);
4) Штампачи;
5) Скенери;
6) Дигитални видео рикордери;
7) Блу-Раy рикордери;
8) Видео рикордери;
9) Дигитални џубоксови;
10) Дигитални аудио плејери;
11) Хи-Фи ЦД рикордер;
12) Хи-Фи ДВД рикордер;
13) Хи-Фи ХД рикордер.
Контакт
за информације о висини дуга, приговор на рачун или друга питања у вези са посебном накнадом
пишите нам на: posebna.naknada@sokoj.rs
Ако сте издавач , у обавези сте да са Сокојем закључите Уговор о неискључивом уступању права на умножавање и стављање примерака музичких дела из репертоара Сокоја у промет и да пријавите целокупан снимљени репертоар.
Ваша обавеза, као издавача, је да нам квартално достављате извештај о продаји носача звука.
Ако сте, као издавач, и носилац ауторског права у обавези сте да закључите са Сокојем уговор о искључивом уступању ауторско правних овлашћења.
На нашем сајту можете преузети формуларе уговора и пријава:
Образац за попис дела и извештај о продаји носача звука
СПОРАЗУМ О ТАРИФИ НАКНАДА КОЈЕ СОКОЈ НАПЛАЋУЈЕ ПО ОСНОВУ УМНОЖАВАЊА И СТАВЉАЊА ПРИМЕРАКА МУЗИЧКИХ ДЕЛА У ПРОМЕТ
Споразум о тарифи накнада које Сокој наплаћује по основу умножавања и стављања примерака музичких дела у промет објављен је у Службеном гласнику РС, број 5/2020 од 22. јануара 2020. године. Споразум о тарифи закључен са Унијом дискографа Србије као репрезентативним удружењем дискографа/издавача, ступио је на снагу 30. јануара, а примењује се од 1. фебруара 2020. године.
* Напомена:
Молимо Вас да преузете обрасце попуните на рачунару уз помоћ програма MS Word ili Adobe Acrobat / Adobe Acrobat Reade. Попуњене обрасце одштампате на ласерском штампачу, потпишете и доставите лично или поштом Сервису аутора.
за информације о висини дуга, приговор на рачун или друга питања у вези са посебном накнадом
пишите нам на: umnozavanje@sokoj.rs
Основни принцип по којем се одређује висина накнаде јесте значај који музика има за делатност корисника, па самим тим и утицај који она може имати на приходе. Допринос музике у приходима корисника мора се узети у обзир при одређивању тарифа.
Наравно, висина накнаде прилагођена је нашим приликама и економским околностима у којима живимо.
Начин обрачуна и висина накнаде, као и прецизни услови под којима се музика може легално користити садржани су у Тарифама Сокоја.
Важно је рећи да су тарифе Сокоја, којима се детаљно за сваку врсту коришћења разрађују услови под којима се дозвола издаје, у потпуности усаглашене не само са домаћим законодавством већ и са европском праксом и искуством.
Накнада је највиша код оних корисника код којих је музика саставни део њиховог рада, а нижа за оне кориснике који свој посао могу обављати и без коришћења музике.
Свима нам је заједничко уживање у музици и ми, у жељи да музичко стваралаштво у Србији буде што квалитетније, желимо да вам приближимо шта Сокој заиста ради, у чему је суштина посла.
Наиме, међу нашим корисницима има правника, новинара, спортиста, менаџера, трговаца, угоститеља… укратко, људи најразличитијих занимања.
Свако од вас живи од свог рада и наравно, наплаћује своје услуге или производе. Тако на пример пекар наплати хлеб и пециво које направи, угоститељ наплати ручак који сервира, тренер наплати чланарину лицима које тренира, рент-а-цар агенција наплати изнајмљивање возила, телевизије наплаћују рекламе и то по секунди, па тако и ми, музички аутори, морамо наплатити наш „производ“ – музику, јер од тога живимо.
Музичко дело плод је рада и труда музичког аутора, композитора, текстописца или аранжера. Сваки пут када пустите музику да би ваш радио био слушанији (а тиме и скупљи секунд рекламе), да би више гостију дошло у ваш ресторан (а тиме и ваш профит био већи) и слично томе, ви користите „производ“ аутора, позајмљујете га, а за то коришћење потребно је издвојити одређена средства као у свакој другој прилици када нешто изнајмљујете. Уосталом, зар би заиста било фер да неко користи музику, а да аутори, који су ту музику „направили“, немају ни динара накнаде од тога?
То је дакле прави разлог плаћања накнаде. Многи наши суграђани Сокој доживљавају као строг државни орган који наплаћује „таксу за слушање музике“ или „порез на музику“. Међутим, Сокој је у ствари удружење музичких аутора које, поред осталог, наплаћује накнаду за музику коју користите и ту исту накнаду расподељује даље ауторима који су ту музику створили.
Надамо се да су вам након овог објашњења јаснији разлози прикупљања накнаде и да ћемо удруженим снагама постићи наш циљ – континуирано унапређење музичког стваралаштва у Србији.
Ваш Сокој
Пре него што користите музику у кафићу, ресторану, дискотеци, клубу, хотелу, кладионици, продавници, спа центру, спортско-рекреативном центру, аеробик сали, фитнес центру, плесној школи… потребна вам је дозвола која се стиче закључивањем уговора са Сокојем. Свакодневно се користи целокупан светски музички репертоар, дела која припадају стотинама хиљада аутора свих жанрова музике из најразличитијих делова света. Практично је немогуће контактирати са свим ауторима појединачно, тражити дозволу од њих и са сваким појединачно уговарати висину накнаде за коју уступа своје дело. Управо зато је европско и наше законодавство предвидело организацију за колективно остваривање права музичких аутора.
Сокој је организација овлашћена да врши колективно остваривање права музичких аутора. Сокој издаје дозволе за коришћење музичких дела и наплаћује ауторску накнаду. Као непрофитна организација, Сокој не остварује никакву добит за себе. По одбитку само стварних трошкова пословања, сва средства наплаћена од корисника музичких дела расподељују се домаћим ауторима и ауторима из целог света чија се музика користи.
Музички аутори имају законом утврђено право да од сваког коришћења својих дела остварују имовинску корист. По Закону о ауторском и сродним правима, за јавно коришћење музике потребно је добити дозволу аутора и платити одговарајућу накнаду.
Пошто се свакодневно користи целокупан светски музички репертоар, практично је немогуће контактирати са свим ауторима појединачно, тражити дозволу и са сваким појединачно уговарати висину накнаде за коју аутор уступа право за коришћење свог дела.
Управо зато, европско али и наше законодавство предвиђа постојање организације за колективно остваривање ауторског права. У Републици Србији Сокој је једина организација овлашћена да издаје дозволе за јавно коришћење музичких дела, као и да наплаћује ауторску накнаду по овом основу.
У том случају, Ви неовлашћено користите музику и кршите закон. Сокој је овлашћен да покрене судски поступак против вас ради наплате дуга.
Пријављивање коришћења музике је законска обавеза. ЗАСП и све тарифе су објављене у Службеном гласнику.
Овај систем заступљен је у свим развијенијим земљама света.
Домаће законодавство прати европске прописе који се тичу заштите ауторског права, а Завод за интелектуалну својину, као државни орган који врши надзор над радом Сокоја, мора дати сагласност на тарифе Сокоја.
Уколико у свом објекту немате само живу музику већ музику користите са неког од носача звука, тзв. механичку музику, у обавези сте да плаћате и једној и другој организацији. Сокој колективно остварује права аутора музике, док ОФПС колективно остварује сродна права, права произвођача фонограма.
Јавно саопштавање је коришћење музичког дела у јавном простору путем техничких уређаја за репродукцију звука или звука и слике.
Износи накнада за јавно саопштавање музичких дела утврђују се на основу:
- површине простора који корисник користи за пријем гостију, потрошача и наручилаца услуга;
- значаја који за обављање делатности корисника има јавно саопштавање музичких дела;
- географске локације седишта корисника.
Предлог тарифе сачињава се по моделу који је заступљен у већини европских земаља, узимајући у обзир домаће економске прилике.
Сагласност на предлог тарифе даје Завод за интелектуалну својину.
Ако је предлог тарифе споразумно одређен између Сокоја и репрезентативног удружења корисника за одређену врсту коришћења репертоара, поступак за сагласност покреће се заједнички.
Уз захтев за сагласност обавезно се подноси:
1) предлог висине тарифе;
2) подаци о преговорима (опис тока преговора, резултати преговора, образложење уколико није постигнут споразум, писана изјашњења свих преговарача).
У случају да се не постигне споразум или да се не добије сагласност на предлог, тарифу одређује Завод за интелектуалну својину.
Да, треба да плаћате и Сокоју. Ауторска накнада за јавно саопштавање музичких дела (коришћење музике у вашем објекту) није саставни део претплате.
Ауторско дело је саопштено јавности ако је учињено доступним већем броју лица која нису међусобно повезана родбинским или другим личним везама, што сте учинили у свом локалу путем радија или телевизије.
Корисник емитер (РТВ станица), такође треба да има дозволу (за емитовање), као и ви (за јавно саопштавање), када у свом објекту (јавном простору) слушате/гледате радио или телевизијски програм.
Да, потребна је дозвола Сокоја. Како је музика саставни део сваког телевизијског програма (најавне и одјавне шпице, кулисна музика, рекламе, музички спотови), немогуће је имати укључен телевизијски пријемник, а не користити музику у пословном простору.
Није битно где се налази ваш радио или неки други уређај за механичку репродукцију музике, ви сте омогућили да и странке чују музику, омогућили сте јавно саопштавање музике.
Можете да га слушате без плаћања ауторске накнаде само у оквиру свог приватног окружења. Свако јавно коришћење музичког дела регулисано је Законом о ауторском и сродним правима.
За коришћење музике у јавном простору одговоран је власник или закупац простора тако да није важно коме припадају средства за механичку репродукцију музике. Дужни сте да обавестите запослене да коришћење музике у пословном простору није слободно и да подразумева плаћање ауторске накнаде.
Према Закону о ауторском и сродним правима, накнаду за живо извођење музике у обавези је да подмири организатор приредбе, односно власник или закупац простора у којем се приредба одржава.
Ово су два различита вида коришћења музичких дела и два различита имовинска права аутора – право емитовања и право јавног саопштавања, која представљају одвојене основе за наплату ауторске накнаде.
Плаћање хонорара музичарима које сте ангажовали не подразумева да сте испунили све законске обавезе. Аутори музичких дела (композитори, текстописци, аранжери) овлашћени су да добију накнаду од јавног извођења и то право постоји независно од тога да ли извођачи (ангажовани музичари) изводе сопствене или туђе песме. Они могу потраживати хонорар од организатора, али тантијеме (за које ауторску накнаду такође плаћа организатор) припадају ауторима изведених дела.
Чланови групе, аутори музичких дела, пријављују своја дела у Сокоју, организацији за колективно остваривање ауторског права, која води евиденцију о коришћеним делима, на основу које се врши расподела тантијема. Иако група изводи своје песме, листу изведених дела треба доставити Сокоју како би аутори добили своју ауторску накнаду.
Сокој на основу података из спискова изведених дела прикупља средства од корисника музике и расподељује их домаћим и страним ауторима из целог света, чија се музика изводи на територији Србије.
Закон о ауторском и сродним правима налаже да за јавно коришћење музичког дела, пре почетка коришћења, прибавите дозволу, у свим случајевима када је добијање дозволе прописано законом, за коришћење платите накнаду у висини утврђеној тарифом, а у складу са уговореним правилима и доставите податке о учесталости и обиму коришћења (за коришћења где је то могуће).
Милионски музички репертоар и учесталост коришћења су превелики да би пре сваког коришћења појединачног дела ступали у контакт са аутором да преговарате о дозволи и накнади.
Тај проблем се превазилази уз помоћ организације за колективно остваривање ауторског права. Организација је веза између вас и аутора.
Задатак организације је да имовинскоправна овлашћења која су јој уступили аутори даље уступи корисницима и да наплаћену накнаду, умањену само за трошкове пословања, исплати ауторима.
Сведоци смо да је у данашње време велика конкуренција у пословном окружењу, и сви се труде да пронађу начин да унапреде пословање и услове рада за своје запослене. Музика вам у томе може много помоћи.
Код неких коришћења, као што је коришћење музике у угоститељским објектима, она је само пратећи елемент, али подједнако важан као и добро осмишљен ентеријер или квалитетан избор хране.
На јавном месту, музика се користи на најразличитије начине. Уколико се изводи на концертима, забавама, приредбама, фестивалима или у ноћним клубовима, она је основно средство за рад и без ње, у том случају, добити нема.
Музика је нераскидиви део делатности сваког пружаоца медијске услуге ,било да је у питању радио или ТВ станица или кабловски оператер који реемитује ТВ канале уз накнаду која му се месечно уплаћује.
Уколико планирате да користите музику у свом пословном објекту или је већ користите, испуните своје законске обавезе. Сокој вам може омогућити потребна овлашћења као и легалан приступ домаћем и светском музичком репертоару.
О томе колико музика има значаја у пословању, можете више сазнати у тексту „Музика која продаје“.
Сокој већ 70 година заступа права аутора музике, аутора текста, аутора аранжмана музике и других носилаца ауторских права на музичким делима свих жанрова, са речима и без речи.
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |