SOKOJ

Музиколошкиња др Ивана Медић, виши научни сарадник Музиколошког института САНУ, од 2013. године проучава стваралаштво српских композитора уметничке музике који су, током последњих деценија, напустили Србију. Списак наших композитора у дијаспори садржи више од 60 имена, међу којима су и веома успешни и афирмисани уметници попут Александре Вребалов, Ане Соколовић, Јасне Величковић, Ђуре Живковића, Марка Никодијевића, Милице Ђорђевић, Катарине Миљковић и других. За малу културу попут наше, одлазак толиког броја стваралаца различитих генерација представља ненадокнадив губитак. Странице српске историје музике које је требало да буду посвећене овим композиторима остале су празне, а многи од њих већ су асимиловани од стране великих култура у којима су се обрели.
Монографијом „Паралелне историје – Савремена српска уметничка музика у дијаспори” др Ивана Медић покушава да ове композиторе „врати” у српску историју музике и да читалачку јавност упозна са њиховим стваралаштвом (о којем до нас стижу само спорадичне информације), те да ове ауторе афирмише као део нашег културног круга. Монографија је мешовитог типа и обухвата „лексикон” који садржи биографије и пописе најзначајнијих дела композитора из дијаспоре; затим, исцрпне интервјуе са ствараоцима који су се одазвали позиву да се осврну на сопствене животне и професионалне „одисеје”; напокон, ту су и „студије случаја” посвећене појединим композиторима.

Kњигу је објавио Музиколошки институт САНУ  уз финансијску подршку Сoкоја и Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије .

Цео ПДФ је доступан за бесплатно преузимање из репозиторијума ДАИС САНУ

Из рецензија:

„Истраживањем су обухваћени аутори разних генерација, почев од оних који су напустили земљу још пре распада СФР Југославије, преко аутора старије и средње генерације који су се, након распада земље, отиснули у иностранство ’трбухом за крухом’, или у потрази за професионалним изазовима – па све до припадника млађих генерација, који у иностранство одлазе вођени жељом за међународном афирмацијом. Књига садржи и одломке разговора са самим ствараоцима, чиме им др Медић пружа прилику да сами образложе разлоге који су их навели да оду у иностранство и да тамо остану.”
др Мелита Милин, научни саветник у пензији

„Ауторкин циљ, који се подудара са циљевима Музиколошког института САНУ, али и свих одговорних појединаца у нашој култури и науци, јесте очување националног и културног идентитета ових стваралаца. То што они више не живе међу нама, не значи да више нису ’наши’, да не припадају српској историји музике – па макар ’паралелној’!”
Академик др Димитрије Стефановић, редовни члан САНУ (1929-2020)

sokojAsset 2

ПАРАЛЕЛНЕ ИСТОРИЈЕ

ПАРАЛЕЛНЕ ИСТОРИЈЕ