Muzikološkinja dr Ivana Medić, viši naučni saradnik Muzikološkog instituta SANU, od 2013. godine proučava stvaralaštvo srpskih kompozitora umetničke muzike koji su, tokom poslednjih decenija, napustili Srbiju. Spisak naših kompozitora u dijaspori sadrži više od 60 imena, među kojima su i veoma uspešni i afirmisani umetnici poput Aleksandre Vrebalov, Ane Sokolović, Jasne Veličković, Đure Živkovića, Marka Nikodijevića, Milice Đorđević, Katarine Miljković i drugih. Za malu kulturu poput naše, odlazak tolikog broja stvaralaca različitih generacija predstavlja nenadoknadiv gubitak. Stranice srpske istorije muzike koje je trebalo da budu posvećene ovim kompozitorima ostale su prazne, a mnogi od njih već su asimilovani od strane velikih kultura u kojima su se obreli.
Monografijom „Paralelne istorije – Savremena srpska umetnička muzika u dijaspori” dr Ivana Medić pokušava da ove kompozitore „vrati” u srpsku istoriju muzike i da čitalačku javnost upozna sa njihovim stvaralaštvom (o kojem do nas stižu samo sporadične informacije), te da ove autore afirmiše kao deo našeg kulturnog kruga. Monografija je mešovitog tipa i obuhvata „leksikon” koji sadrži biografije i popise najznačajnijih dela kompozitora iz dijaspore; zatim, iscrpne intervjue sa stvaraocima koji su se odazvali pozivu da se osvrnu na sopstvene životne i profesionalne „odiseje”; napokon, tu su i „studije slučaja” posvećene pojedinim kompozitorima.
Knjigu je objavio Muzikološki institut SANU uz finansijsku podršku Sokoja i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije .
Ceo PDF je dostupan za besplatno preuzimanje iz repozitorijuma DAIS SANU .
„Istraživanjem su obuhvaćeni autori raznih generacija, počev od onih koji su napustili zemlju još pre raspada SFR Jugoslavije, preko autora starije i srednje generacije koji su se, nakon raspada zemlje, otisnuli u inostranstvo ’trbuhom za kruhom’, ili u potrazi za profesionalnim izazovima – pa sve do pripadnika mlađih generacija, koji u inostranstvo odlaze vođeni željom za međunarodnom afirmacijom. Knjiga sadrži i odlomke razgovora sa samim stvaraocima, čime im dr Medić pruža priliku da sami obrazlože razloge koji su ih naveli da odu u inostranstvo i da tamo ostanu.”
dr Melita Milin, naučni savetnik u penziji
„Autorkin cilj, koji se podudara sa ciljevima Muzikološkog instituta SANU, ali i svih odgovornih pojedinaca u našoj kulturi i nauci, jeste očuvanje nacionalnog i kulturnog identiteta ovih stvaralaca. To što oni više ne žive među nama, ne znači da više nisu ’naši’, da ne pripadaju srpskoj istoriji muzike – pa makar ’paralelnoj’!”
Akademik dr Dimitrije Stefanović, redovni član SANU (1929-2020)
Kako bismo unapredili svoje poslovanje, a našim korisnicima omogućili kvalitetniju uslugu i pouzdanog partnera implementirali smo sistem menadžmenta kvalitetom prema zahtevima standarda ISO 9001:2015 i sistem menadžmenta bezbednošću informacija u skladu sa standardom ISO/IEC 27001:2013.